Nowy numer 13/2024 Archiwum

„Gość” w dom... Świąteczne numery od 1923 roku przejdź do galerii

„Wielki więc jest dzień Bożego Narodzenia. Wielki dzień zaś powinien znaleźć wielkich ludzi” – czytelnicy „Gościa Niedzielnego” brali sobie do serca te słowa w 1923 r.

„Wielki więc jest dzień Bożego Narodzenia. Wielki dzień zaś powinien znaleźć wielkich ludzi” – czytelnicy „Gościa Niedzielnego” brali sobie do serca te słowa w 1923 r.

Rok 1923. Pierwszy w historii „Gościa Niedzielnego”. W świątecznym wydaniu czytelnicy dowiedzieli się m.in. tego, że niedawno egzemplarz nowego tygodnika przeglądał Ojciec Święty Pius XI. „Papież przyjął Gościa nadzwyczaj łaskawie. Wziął go do ręki, przeglądał go uważnie, kazał sobie tłumaczyć tytuły rozmów i nauk do was i zachęcił dobremi słowami, żeby dalej pracował dla ludu, żeby dalej po kochanym Śląsku wędrował i umacniał lud w wierze i miłości do Boga i do Kościoła” – relacjonowała pierwsza redakcja GN.  

Kilka stron wcześniej pojawił się list z Rzymu od błogosławionego ks. Emila Szramka. „Oby i życie katolickie na Śląsku zawsze kwitło i owoce przynosiło najobfitsze. To było przedmiotem gorących naszych modlitw nad grobami świętego Piotra, Pawła, Ignacego, Alojzego, Stanisława Kostki, Jana Berchmansa, Filipa Nerjusza, Cecylii w katakumbach” – pisał czytelnikom „Gościa” ks. Szramek.

W głównym tekście pierwszego w historii „Gościa” numeru na Boże Narodzenie padły słowa o „wielkim dniu” i „wielkich ludziach”:
„Wielki więc jest dzień Bożego Narodzenia. Wielki dzień zaś powinien znaleźć wielkich ludzi. Dlatego wzywa nas w dzisiejszej Ewangelii, ostatniej w Adwencie, św. Jan Chrzciciel: »Drogę gotujcie dla Pana. Jemu prostujcie ścieżyny. Niech wszelki parów wypełnią, zniżą szczyt każdy i wzgórze, niech drogi krzywe prostują i chropowate wygładzą«. Innemi słowy wyrzućmy ze serc, z dusz wszystko, co nas poniża, czyni nas małymi, podłymi, wszelkie wątpliwości, wszelką obojętność, wszelki grzech. Stańmy się wielkimi we wierze, wielkimi w cnocie, wielkimi w pokorze, wielkimi w miłości. Stańmy się ludźmi, jakim był Jan św., prorok adwentowy. Wówczas dopiero w całej pełni radości będziemy mogli obchodzić Boże Narodzenie i śpiewać z całego serca: Gloria in excelsis Deo – Chwała Bogu na wysokości, i w sercach naszych zapanuje ów pokój, który aniołowie zwiastowali w tę świętą, wielką, w tę cichą noc”.

Zobacz, jak wyglądały wybrane świąteczne wydania w historii „Gościa Niedzielnego”:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..