Nowy numer 17/2024 Archiwum

Katastrofa łodzi podwodnej z 1939 r., która wstrząsnęła światem

To był jeden z ostatnich numerów "Gościa" przed wybuchem wojny. Czytelnicy mogli znaleźć w nim m.in. poruszającą fotografię tonącej łodzi podwodnej z ponad setką osób na pokładzie.

Okręt podwodny HMS Tethis, wchodzący w skład brytyjskiej, Królewskiej Marynarki Wojennej, został zwodowany w czerwcu 1938 r. Przed wejściem do służby okręt czekały testy. Ostateczny i najważniejszy z testów zanurzenia miał się odbyć 1 czerwca 1939 r. Na pokładzie znalazły się tego dnia 103 osoby: 51 członków załogi, 26 inżynierów i pracowników stoczni, 8 oficerów marynarki wojennej, 7 innych oficerów, pilot, i kilka innych osób. 

Rejs testowy odbywał się na wodach Zatoki Liverpoolskiej. Do katastrofy okrętu doszło w czasie pierwszego zanurzenia. W czasie sprawdzania wyrzutni torpedowych najprawdopodobniej doszło do otwarcia wewnętrznego włazu wyrzutni torpedowej, podczas gdy zewnętrzny właz do morza był również otwarty. Okręt zaczął tonąć, rozpoczęłą się ewakuacja załogi. Aby ją przeprowadzić kolejne osoby musiały wchodzić pojedynczo do jedynej komory ewakuacyjnej, w jaką wyposażony był okręt. Cztery pierwsze osoby opuściły pokład, kolejna, piąta - wpadła w panikę: mężczyzna zbyt wcześnie zalał komorę wodą, utonął, a ze względu na otwarcie zewnętrznego włazu komora została zablokowana. W rezultacie zginęło 99 osób.

Katastrofa łodzi podwodnej z 1939 r., która wstrząsnęła światem   Okładka 25. nr "Gościa" z czerwca 1939 r.

Wypadek odbił się szerokim echem na całym świecie. Media informowały o tym wydarzeniu równie intensywnie, jak współczesne, relacjonując zaginięcie eksperymentalnej łodzi podwodnej eksplorującej wrak Titanica. W czerwcu 1939 r. przedrukowywano m.in. zdjęcie tonącego okrętu. Informacja o katastrofie, opatrzona fotografią zanurznej łodzi i drugim zdjęciem, jednego z ocalałych marynarzy, znalazła się też w 25. numerze "Gościa Niedzielnego" z czerwca 1939 r. Jednak konsekwencją tragedii w Zatoce Liverpoolskiej było nie tylko poruszenie medialne, ale też zmiany konstrukcyjne w okrętach podwodnych brytyjskiej i australijskiej marynarki wojennej.

"W Zatoce Liverpoolskiej zatonęła w czasie jazdy próbnej łódź podwodna „Thetis“. Na pokładzie znajdowały się 103 osoby, z których cztery mogły się uratować, natomiast 99 osób załogi oraz kilku inżynierów stoczni, która łódź zbudowała, zginęło. W pierwszych godzinach po zatonięciu łodzi tylna jej część, jak to widzimy na obrazku, wystawała jeszcze ponad wodę, później zatonęła cala łódź" - pisali ówcześni redaktorzy "Gościa".



Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” w serwisie Retro Gość przybliżamy fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”. Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

« 1 »