Nowy numer 39/2023 Archiwum

Serce Jezusa i tzw. stare dobre czasy

O Najświętszym Sercu Pana Jezusa pisał "Gość Niedzielny" w czerwcowym numerze z 1931 r. Poruszony w tekście problem pozostaje aktualny także dziś.

– Świat dzisiejszy może się słusznie chlubić i szczycić z wiedzy nauki i przeróżnych wynalazców. Rozum ludzki dziś istotnie góruje – pisał "Gość" ponad 90 lat temu. –  Ale za to serce ludzkie w opłakanym znajduje się stanie. Serce zbrukane, spodlone, samolubne, pełne nienawiści. zazdrości i złości znajduje się u większości ludzi. To serce ludzkie trzeba dziś przede wszystkiem ratować, uszlachetniać i dla nieba ratować – podkreśla autor tekstu.

– Oświata, kultura, postęp to ładne hasła, ale choćbyśmy w powietrzu latali, nic nam to nie pomoże, jeźli serce ludzkie nie uszlachetni się, nie uświęci się, nie stanie się podobnem do Serca Jezusowego – pisał "Gość" 8 lat przed wybuchem II wojny światowej.

Niniejszy tekst dedykujemy wszystkim, którzy wierzą w tzw. stare dobre czasy...


Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” w serwisie Retro Gość przybliżamy fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”. Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

« 1 »