GN 47/2024 Archiwum

Entuzjazm tłumów w Watykanie. Miejsce specjalne dla rodziny Soubirous

„W piątek 8 grudnia wśród wielkiego entuzjazmu nieprzebranych tłumów wiernych w bazylice watykańskiej odbyła się uroczysta kanonizacja św. Marii Bernadetty Soubirous” – czytamy w wydaniu „Gościa Niedzielnego” sprzed 90 lat.

Jak relacjonuje redaktor GN, w procesji towarzyszącej Ojcu Świętemu wzięło udział dwudziestu kardynałów i przeszło stu biskupów. Był również obecny arcybiskup Kartaginy, ks. Alessio Lemaitre, który w doświadczył łaski cudu za wstawiennictwem św. Bernadetty. Na specjalnej trybunie znaleźli się członkowie rodziny Soubirous.

„Po potrójnem złożeniu postulatu kanonizacji przez adwokatów konsystorjalnych kardynałowie Laurenti, Granito i Rossi złożyli Ojcu św. w darze tradycyjne świece, chleb, wino, wodę, gołębie synogarlice” – czytamy dalej w wydaniu z grudnia 1933 r.  

Czytelnicy, którzy sięgnęli 10 grudnia 1933 r. po  „Gościa”, poznali krótki życiorys św. Bernadetty. Artykuł kończyło zdanie: „Niechby św. Bernadetta, najmłodsza z kanonizowanych świętych, uprosiła nam w niebie, żebyśmy wśród udręk i cierpień życia ziemskiego, które szczególnie w naszych czasach jest bardzo ciężkie, zawsze się pocieszali nadzieją na szczęście, które czeka nas w niebie”.

W kolejnym wydaniu naszego tygodnika czytelnicy dowiedzieli się już więcej na temat uroczystości kanonizacyjnych. Na zakończenie Ojciec Święty „przeplatał wysławienia św. Bernadetty z uwielbieniem Niepokalanej, która skromną pasterkę obrała, by światu poniosła wieść o Lourdes, nowem źródle swoich łask”.

Bernadettę Soubirous w 1925 r. beatyfikował Pius XI. W tym roku mija 165. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Obecnie stoi tam sanktuarium gromadzące rokrocznie miliony pielgrzymów z całego świata.

Entuzjazm tłumów w Watykanie. Miejsce specjalne dla rodziny Soubirous   Fotografia z wydania GN z 1933 r.: "Najmłodszy pielgrzym z Polski w Lourdes".

Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” w serwisie Retro Gość przybliżamy fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”. Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

 

 

« 1 »