GN 4/2023 Archiwum

„Bolszewicy budują nową kulturę”

„Bolszewicy twierdzą, że uszczęśliwią ludzkość, rozpoczynając erę nowej, wspaniałej kultury” – czytamy w jednym z lutowych wydań „Gościa Niedzielnego” w 1932 roku.

Tekst ukazał się w rubryce „W obronie prawdy”:

Bolszewicy twierdzą, że uszczęśliwią ludzkość, rozpoczynając erę nowej, wspaniałej kultury. Jak jednak wygląda rzeczywistość? Podajemy niniejszym nazwy kilku klasztorów i kościołów z latami ich założenia, które przez „kulturalnych” bolszewików zostały zburzone. Nazwy te i liczby zostały wykryte i podane do publicznej wiadomości z okazji pewnego wiecu, który odbył się w Kremlinie, a którego celem był protest przeciwko burzeniu pomników starodawnej kultury rosyjskiej:

  • Klasztor Czudow, założony 1355 r.
  • Klasztor Wniebowstąpienia, założony w 1389 r.
  • Klasztor Symonow, założony 1370 r.
  • Kościół Wniebowzięcia i kaplica Iwersaja, 1669 r.
  • Katedra w Kazaniu, 1630 r.
  • Poza tym zburzono słynną katedrę Zbawiciela i kościół Świętej Dziewicy.

Komuniści zapominają, że nie można budować nowej kultury, burząc starodawną. Trzeba zawsze stanąć na ramionach przeszłych pokoleń, trzeba się trzymać tradycji. Inaczej zamiast kultury tworzy się barbarzyństwo. Z burzenia tych przepięknych dzieł sztuki raz jeszcze przekonujemy się, że w Rosji panuje obecnie ten, którego Goethe (w „Fauście” – przyp. PS) nazwał der Geist, der alles verneint – duch, który wszystkiemu zaprzecza, duch ciemności, duch niszczenia. Szatan.

„Bolszewicy budują nową kulturę”  

Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” w serwisie Retro Gość będziemy przybliżać fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”. Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

« 1 »