GN 41/2024 Archiwum

Jak Toruń gościł w „Gościu”

Równo 90 lat temu nad winietą „Gościa” górowały wieże toruńskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Okazją było 700-lecie miasta.

„Ponad zwartą masą domów i gmachów nieraz o przepięknym stylu, zachowanym po dzień dzisiejszy, strzela ku górze wieża kościoła św. Jakuba, kościół Najświętszej Marii Panny i wieża ratuszowa. Toruń, miasto o bogatej przeszłości historycznej, słusznie dumne jest ze swej dawnej świetności, o czym świadczą pomniki sztuki i architektury. Sporo z nich już wprawdzie zniszczył ząb czasu i zawieruchy dziejowe, lecz przecież niektóre budowle zdołały się jeszcze zachować do dzisiaj. Do tych zaliczamy w pierwszym rzędzie kościół Najświętszej Marii Panny” – czytamy w wydaniu GN na 22 stycznia 1933 r.

Później o Toruniu katowicki tygodnik pisał jeszcze wielokrotnie. Na przykład tu:

W tym samym wydaniu (GN nr 4/1933) pojawił się również temat na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie, któremu towarzyszyły nabożeństwa ekumeniczne, przeniósł na dni od 18 do 25 stycznia papież Pius X w 1910 roku. Modlitwy w intencji jedności zarządził nieco wcześniej, bo w 1897 r. Leon XIII w encyklice „Satis cognitum”.

Tytuł tekstu w „Gościu” sprzed 90 lat – „Do ataku” – wyjaśniono w ten sposób:
„Czy potrzebne są karabiny i armaty? Bez wątpienia, lecz karabiny i armaty szczególniejszego rodzaju, broń, która Króla królów na pewno dosięgnie, broń modlitwy. Co zamierza się zdobyć przez ten generalny atak całego katolickiego chrześcijaństwa? Coś wielkiego, bardzo wielkiego: zjednoczenie wszystkich chrześcijan w wierze”.

Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” w serwisie Retro Gość będziemy przybliżać fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”. Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

 

 

 

« 1 »