Nowy numer 39/2023 Archiwum

Jako okręt, który się wodą napełnia i tonie

Wydanie specjalne „Gościa” na 20 września 1925. „Jeśli, czytelniku, jesteś katolikiem prawowiernym, a nie malowanym i nie z metryki tylko...”.

Na okładce „Gościa” z 20 września 1925 r. czytelnicy znaleźli odezwę do Ludu Śląskiego podpisaną przez ks. Tadeusza Gałdyńskiego, sekretarza Polskiej Ligi Przeciwalkoholowej. Zbliżał się trzydniowy kongres przeciwalkoholowy w Katowicach. Cel – jak czytamy – „aby naród nasz był jak najrychlej trzeźwy”.
Ks. Gałdyński został uwięziony w 1939 r., a później przetrzymywany, najpierw w obozie koncentracyjnym Posen, a potem w obozie przejściowym Kazimierz Biskupi. Zesłano go do obozu koncentracyjnego Buchenwald. Zginął w Dachau 17 lutego 1941 r.

Sporą część tamtego wydania z 1925 r. poświęcono problemowi alkoholizmu w Polsce. Przypomniano m.in. zapisy z synodu prowincjonalnego w Tours z roku 1922:
Kanon 119: Duszpasterze winni corocznie, szczegółowo w czasie karnawałowym, wygłosić kazanie o wstrzemięźliwości, aby wiernym uprzytomnić niebezpieczeństwa, grożące niewątpliwie skutkiem alkoholizmu oraz wskazać na środki zapobiegawcze.
kanon 120: Duszpasterze i wychowawcy młodzieży powinni udzielać pomocy tym, którzy otwarcie walczą z alkoholizmem.

Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

Wspomniano też, co na temat alkoholizmu mówili wybrani święci.

  • Św. Augustyn: „Pijaństwo jest matką  zbrodni wszelakich, korzeniem występków, początkiem przestępstw, zamieszaniem rozumu, przeznaczeniem zmysłów, utratą niewinności, szaleństwem dobrowolnem, szpetnością obyczajów, hańbą życia, niesławą dobrego imienia, zepsuciem duszy”.
  • Św. Jan Złotousty: „Jako okręt, który się wodą napełnia i tonie, tak ten, co pije, tracąc wszystek rozum, leci w przepaść, aż się zanurzy w głębokości piekielnej”.

Puenta, jaką znalazła się 97 lat temu w GN, brzmiała: „Jeśli tedy, czytelniku, jesteś katolikiem prawowiernym, a nie malowanym i nie z metryki tylko – to wyrzuć precz pijaństwo, aż za dziesiątą granicę!”.

Rozwiąż SPECJALNY QUIZ URODZINOWY i sprawdź, ile wiesz o „wczoraj” i „dziś” „Gościa Niedzielnego”

Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” na portalu Gosc.pl i w serwisie Retro Gość będziemy przybliżać fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »