Wydanie specjalne „Gościa” na 20 września 1925. „Jeśli, czytelniku, jesteś katolikiem prawowiernym, a nie malowanym i nie z metryki tylko...”.
Na okładce „Gościa” z 20 września 1925 r. czytelnicy znaleźli odezwę do Ludu Śląskiego podpisaną przez ks. Tadeusza Gałdyńskiego, sekretarza Polskiej Ligi Przeciwalkoholowej. Zbliżał się trzydniowy kongres przeciwalkoholowy w Katowicach. Cel – jak czytamy – „aby naród nasz był jak najrychlej trzeźwy”.
Ks. Gałdyński został uwięziony w 1939 r., a później przetrzymywany, najpierw w obozie koncentracyjnym Posen, a potem w obozie przejściowym Kazimierz Biskupi. Zesłano go do obozu koncentracyjnego Buchenwald. Zginął w Dachau 17 lutego 1941 r.
Sporą część tamtego wydania z 1925 r. poświęcono problemowi alkoholizmu w Polsce. Przypomniano m.in. zapisy z synodu prowincjonalnego w Tours z roku 1922:
Kanon 119: Duszpasterze winni corocznie, szczegółowo w czasie karnawałowym, wygłosić kazanie o wstrzemięźliwości, aby wiernym uprzytomnić niebezpieczeństwa, grożące niewątpliwie skutkiem alkoholizmu oraz wskazać na środki zapobiegawcze.
kanon 120: Duszpasterze i wychowawcy młodzieży powinni udzielać pomocy tym, którzy otwarcie walczą z alkoholizmem.
Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!
Wspomniano też, co na temat alkoholizmu mówili wybrani święci.
Puenta, jaką znalazła się 97 lat temu w GN, brzmiała: „Jeśli tedy, czytelniku, jesteś katolikiem prawowiernym, a nie malowanym i nie z metryki tylko – to wyrzuć precz pijaństwo, aż za dziesiątą granicę!”.
Rozwiąż SPECJALNY QUIZ URODZINOWY i sprawdź, ile wiesz o „wczoraj” i „dziś” „Gościa Niedzielnego”
Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” na portalu Gosc.pl i w serwisie Retro Gość będziemy przybliżać fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”.