Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Urodziny „Gościa”: „W mroki szare promień światła”

Od 9 września 1923 „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy”. Rozpoczynamy rok jubileuszowy naszego tygodnika.

Kiedy sięgniemy do pierwszego numeru GN z 9 września 1923 (cena egzemplarza 3 000 marek polskich), przeczytamy „Arcypasterską zachętę”. We wstępniaku przyszły prymas Polski ks. August Hlond napisał, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”. Trzymamy się tamtych słów do dziś.

Ułóż życzenia dla „Gościa” i weź udział w konkursie z nagrodami

1 grudnia 1923 roku, podczas pierwszej urzędowej audiencji w Watykanie, ks. August Hlond zaprezentował nasz tygodnik papieżowi Piusowi XI, który pobłogosławił redakcję i jej czytelników. Takie były początki. A później...
Historia GN jest tyleż długa co ciekawa. W kolejne „retrowtorki” na portalu Gosc.pl i w serwisie Retro Gość będziemy przybliżać fragmenty tekstów oraz ilustracje, wyłowione z archiwum „Gościa Niedzielnego”.

Warto też śledzić profil Retro Gościa na Instagramie!

Rok 1932: „Gość Niedzielny" pomoże ci zapomnieć o biedach i troskach tygodnia, da Ci co tydzień najważniejsze wiadomości z życia katolickiego na całym świecie, w swej diecezji i w swej parafii...
Rok 2022: „Gość Niedzielny" pomoże ci zapomnieć o biedach i troskach tygodnia, da Ci co tydzień najważniejsze wiadomości z życia katolickiego na całym świecie, w swej diecezji i w swej parafii... :)

Urodziny „Gościa”: „W mroki szare promień światła”  

Rozwiąż SPECJALNY QUIZ URODZINOWY i sprawdź, ile wiesz o „wczoraj” i „dziś” „Gościa Niedzielnego”

Zobacz jeszcze: Galeria archiwalnych okładek „Gościa Niedzielnego”

 

 

« 1 »