Nowy numer 39/2023 Archiwum

Lech Wałęsa u prymasa Polski

Po zakończeniu strajku na Wybrzeżu przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa Przesłał na ręce Ojca św. Jana Pawła II telegram, w którym dziękuje papieżowi za modlitwy.

Podobny telegram wystał również do Prymasa Polski. W niedzielę 7 września Lech Wałęsa przybył do Warszawy na czele 16-osobowej delegacji stoczniowców, aby złożyć wizytę kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Delegacji towarzyszył sufragan gdański bp Kazimierz Kluz oraz ks. Henryk Jankowski, który pełnił posługę duszpasterską wśród strajkujących robotników. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prymasowskim. O godz. 8 rano kard. S. Wyszyński odprawił w swej prywatnej kaplicy Mszę św. dziękczynną, w której uczestniczyła delegacja gdańskich stoczniowców. Zwracając się do robotników Prymas Polski mówił o potrzebie miłości ł braterstwa wśród ludzi. Wyraził również głęboką radość z pokojowego przebiegu akcji strajkowej na Wybrzeżu.

Po zakończeniu Mszy św. Ks. Kardynał podejmował robotników śniadaniem, na którym obecny był też sekretarz Episkopatu Polski, bp Bronisław Dąbrowski. Przeprowadzono ważne rozmowy, których treść nie została podana do publicznej wiadomości. Do tej pory nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona wiadomość o zaproszeniu Lecha Wałęsy do Rzymu przez Ojca św. Jana Pawła II. Mówi się, że L. Wałęsa, zajęty obecnie organizowaniem wolnych związków zawodowych, pragnie w późniejszym czasie udać się na audiencję do papieża.

« 1 »