„Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”

PS

publikacja 18.05.2021 08:00

Zobacz fotoreportaż „Gościa” z budowy katowickiej katedry w 1938 r.

Zdjęcia z początku 1938 r. pokazują stan budowy olbrzymiej świątyni. W kwietniu 1938 r. na terenie całego Śląska nabierała rozpędu zbiórka na dokończenie katedry. W „Gościu Niedzielnym” pojawił się fotoreportaż z nagłówkiem „Buduje się katedra, wielki wspaniały tron panowania nad Ziemią Śląską Chrystusa Króla!”.

„Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”   „Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”  

Z kolei w artykule „Kilka szczegółów o katedrze śląskiej” (24 kwietnia 1938 r.) czytelnicy „Gościa” dowiedzieli się, że „posiadanie takiego zabudowania, godnego niejednej wielkiej stolicy będzie dla Katowic i dla Śląska powodem radości i chluby. Główny front samej katedry znajdować się będzie przy ul. Powstańców, która tym samym, po wykończeniu budowy stanie się jedną z najbardziej ruchliwych i najbardziej pociągających ulic miasta Katowic”.

„Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”   „Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”  

Jedna z fotografii przedstawiała robotnika na dachu gmachu kurialnego, wpatrzonego w panoramę Katowic. Na pewno musiał na nim robić wrażenie drapacz chmur, stojący nieopodal od przeszło czterech lat. Katedra miała przebić jego imponującą wysokość 62 metrów. Zgodnie z projektem powinna „sięgnąć chmur” jeszcze bliżej nieba. „Wymiar kopuły, wraz ze strzelającą z niej w górę latarnią, sztybrem, gałką i chorągiewką zakończenia, dosięgnie wysokości 95 metrów” – zapowiedziano w „Gościu”.

Kopuła miała być widoczna w całym mieście. II Wojna Światowa przerwała jednak prace budowlane. Wznowiono je w 1947 r. Lecz wojewódzkim władzom Polski Ludowej nie podobała się – mówiąc delikatnie – taka wizja, by kościół górował nad miastem. Ostatecznie kopułę katedry skrócono aż o 38 metrów.

„Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”   „Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”  

Cztery lata temu katowicka katedra, kuria oraz ogrody kurialne dołączyły do prestiżowej listy zabytków z tytułem Pomnika Historii, na której znajduje się zaledwie pięć obiektów województwa śląskiego.

„Buduje się wielki tron panowania nad Ziemią Śląską”   Katowicka archikatedra nocą. A w jej sąsiedztwie obecna siedziba "Gościa Niedzielnego" ks. Sebastian Kreczmański/Foto Gość

Więcej zdjęciowych perełek z bogatego, blisko 100-letniego, archiwum "Gościa Niedzielnego":

Na temat historii budowy Katedry Chrystusa Króla pisaliśmy tutaj: